Akrofonoloji Ürünleri

Astroloji Tarihi

Astroloji sistemlerinin hepsi ziraat için sabit bir takvim yapma ihtiyacı ile ortaya çıkmıştır; daha sonra zirai “yılın” kendisi dini festivaller ile vurgulanmaya başlamıştır. Bu festivaller yılın en önemli günleri haline gelmiştir, örneğin ekime başlama zamanı veya hayvanları daha yüksek veya alçak yerlere götürme zamanı gibi.

Avrupa, Orta Doğu ve Hindistan şu an Irak’ta bulunandan türeyen sistemleri geliştirmişlerdir.

Batı astrolojisi Irak’tan Mısır’a, oradan da Yunanistan ve Roma imparatorluğuna geçmiştir. Çin astrolojisi Sarı Nehir etrafından ilerlemeye başladı. Merkezi Amerikan astrolojisi de Maya ve Toltek insanlarından yayıldı ve daha sonra Aztekler tarafından geliştirildi; bunlardan bazıları Yerli Amerikan astrolojisine sızdı, yerli mitler ve yerli gökyüzü gözlemlerinin de Yerli Amerikan geleneği içerisinde rolü büyüktür. Afrika astrolojisi de kumlu veya yumuşak topraklar üzerine yapılmış hayvan işaretleri ile ilgili Mısır ve Güney Afrika çalışmalarını ve ayrıca gökyüzü gözlemlerini de kullanmaktadır. Nors ve Keltik astrolojisi pagan mitlerinin ve güneş hareketlerinin ölçümlerinin bir karışımıdır.

Eski insanlar gezegensel hareketlerin sel, iyi ve kötü hasat veya komşu kabileler ile savaş gibi olayların sinyallerini verdiğine inanırdı, bundan dolayı da ardından astrolojinin kehanet özelliği gündeme geldi. Eski astrologlar ufuk üzerinde yükselen veya gökyüzünün üzerinde bulunan gezegenlerin konumunun kişinin potansiyel karakteri ve kaderi üzerinde etkili olduğuna inanırdı. Bu türde bir düşünüş hiçbir zaman “sıradan insanlara” uygulanmadı, sadece kraliyet ailesine ait bebekler veya askeri, dini veya siyasi liderlerin oğullarında kullanıldı.

Astrologların günümüze kadar gelen ünü de bu asil burçlardan gelmektedir. 1930 yılında bir İngiliz astrolog ulusal bir gazetede yayınlanacak bir makale için Prenses Margaret’ın doğum haritasını çıkardı ve yorumladı. Bu makale çok ilgi gördü ve editör astrologa halk için de böyle bir şey yapıp yapamayacağını sordu. Yaptı ve gazetedeki astroloji çok tutuldu. Asıl makale de astrolojinin daha detaylı şekilde ilgi çekmesini sağladı.